Roya Solid Wood 4dr Cabinet – Toasted Brown
SKU:
52004158
Category: Dining Storage
Tags: Brown, Classic Home, Dining Storage, Toasted Brown
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Roya Cabinet, crafted from FSC® Certified reclaimed oak wood and oak veneer, features classic vertical panels that beautifully showcase the natural details of the wood. Its timeless design exudes warmth and character, offering both charm and functionality as a perfect addition to any space.
Product Details
| Overall Dimensions | 82”W x 18”D x 36”H |
|---|---|
| Materials | Oak Veneer |
| Colors | Toasted Brown |
| Weight | 192.9 lbs |
| Casegoods Door Quantity | 4 |
| Shelf Interior Dimensions | 38.54″ x 15.87″ x 12.64″ |
| Wire Management Holes | 1 |
| Anti Tip Kit Included | YES |
| Storage Configuration | 4 Door |
| Weight | 192.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 82 × 36 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Toasted Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Roya |
Contact Us
"*" indicates required fields