Redford Solid Wood 2dr 3dwr Cabinet – Bark Brown
SKU:
52010878
Category: Dining Storage
Tags: Bark Brown, Brown, Classic Home, Dining Storage
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Redford Cabinet is crafted from rich mango wood and features fluted detailing and rounded edges, adding a soft, elegant touch with a mid-century modern vibe. The gold handle accents enhance its sophisticated appeal. This cabinet effortlessly combines style and practicality, making it a stunning addition to any living or dining space.
Product Details
| Overall Dimensions | 73.5”W x 19.5”D x 32”H |
|---|---|
| Materials | Mango Wood |
| Colors | Bark Brown |
| Weight | 182 lbs |
| Casegoods Drawer Count | 3 |
| Casegoods Drawer Interior Dimensions | 16.5″W x 14.5″D x 5.5″H |
| Casegoods Door Quantity | 2 |
| Shelf Interior Dimensions | 25″W x 14″D x 11″H |
| Wire Management Holes | 1 |
| Anti Tip Kit Included | YES |
| Storage Configuration | Doors & Drawers |
| Weight | 182 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.5 × 73.5 × 32 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Bark Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Redford |
Contact Us
"*" indicates required fields