Melange Jova Four-Door Credenza
SKU:
638-85306-CHP
Category: Dining Storage
Tags: Black, Blacks, Dining Storage, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The essence of refined glamour, the Melange Jova Credenza is crafted of Birch Veneers and antique mirror with gold and silver fretwork on the four glass doors. There’s one adjustable shelf behind each set of doors, and the doors have soft closing hinges. The finished on the outside of the case is a distressed black. Ventilated back panel.
Product Details
| Carton Height | 25.75 |
|---|---|
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 231.00 |
| Carton Width | 76.00 |
| Depth | 20.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Birch Veneers and Antique Mirror |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 187 |
| Image Role Data | {“638_85306_CHP_abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85306_CHP_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85306_CHP_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 187 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.25 × 72 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields