Ledro Solid Wood 2dr Cabinet – Cream
SKU:
52011017
Category: Dining Storage
Tags: Classic Home, Cream, Dining Storage, White Wash
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Ledro Cabinet beautifully combines style and functionality. Crafted from durable Mango Wood, this cabinet is enhanced with beautiful carvings that add an artistic touch and elevate its design. With its intricate details, this cabinet serves as a stunning centerpiece, effortlessly complementing a variety of interior styles while offering practical storage in any space.
Product Details
| Overall Dimensions | 41”W x 19”D x 37”H |
|---|---|
| Materials | Mango Wood |
| Colors | Cream |
| Weight | 104 lbs |
| Casegoods Drawer Count | 2 |
| Casegoods Door Quantity | 2 |
| Casegoods Door Dimensions | 17.5″x1.5″x30″ |
| Casegoods Door Hinge Type | European Cabinet Hinge |
| Casegoods Door Catch Type | Magnetic |
| Casegoods Shelf Type | Adjustable |
| Casegoods Number Of Shelves | 1 |
| Adjustable Shelf Quantity | 1 |
| Shelf Interior Dimensions | 39″x15.75″x14.25″ |
| Shelf Weight Capacity | 100 LBS Per Shelf |
| Wire Management Holes | 1 |
| Clearance From Floor | 5″ |
| Anti Tip Kit Included | YES |
| Adjustable Levelers | Yes |
| Weight | 104 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 41 × 37 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Wash |
| Style | Transitional |
| Collection | Ledro |
Contact Us
"*" indicates required fields