Affinity Server
SKU:
6050-75907-GRY
Category: Dining Storage
Tags: Dining Storage, Gray, Grays, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
In a softly rounded form, the Affinity Server combines a greige sand-blasted finish on Quartered Oak Veneers with cream and pewter bar pulls and flared legs. With two doors, there is one adjustable wood shelf behind each door. Five drawers. The top left drawer has drop-in felt silverware and the top right drawer has a drop-in felt liner. The bottom drawer is cedar lined.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doorsOne adjustable wood shelf behind each doorAdjustable shelf dimensions: 14W x 16D x 3/4HFive drawersTop left drawer has drop-in felt silverwareTop right drawer has drop-in felt linerBottom drawer is cedar linedFloor to bottom of base rail: 3 3/4HF | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 15.75W x 14D x 4.25H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 34.125W x 14D x 4.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 34.125W x 14D x 5.75H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 4th Row Drawer Dimensions | 34.125W x 14D x 7.25H |
| 4th Row Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Carton Height | 41.50 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 246.92 |
| Carton Width | 71.00 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Cream |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 37.75 |
| Material Description | Oak Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 5 |
| Number of Shelves | 2 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 68.50 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 205.03 |
| Image Role Data | {“6050_75907_GRY_detail”:[“Detail Image 1″],”6050_75907_GRY_room”:[“Room Image 1″],”6050_75206_500_510_907_GRY_room”:[“Room Image 2″],”6050_75907_GRY_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle” |
| Weight | 205.03 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 68.5 × 37.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Transitional |
| Collection | Affinity |
Contact Us
"*" indicates required fields