Pearl Dining Chair
SKU:
9735-DR-800
Category: Chairs & Benches
Tags: Bassett Mirror Company, Chairs & Benches, White
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Pearl Dining Chair is a modern dining chair with a curved seat back and a brushed silver base featuring a boucle style performance fabric with a soft chenille and textured circular loop yarn for a subtle texture in an elegant ivory color. Finish: brushed silver. Material: metal.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | Bone Fabric /Brushed SIlver Metal |
| Material | Foam, Polyester Fabric, Metal |
| Style | Modern, Glam/Luxe |
| Additional Dimensions | packed 1 per carton |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Seat Height | 18.50″ |
| Fabric Content | 100% polyester |
| Shipping Weight | 21.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Glam/Luxe, Modern |
| Collection | Pearl |
Contact Us
"*" indicates required fields