Achen Hide 60″ Bench – Dusty Cream
SKU:
53002071
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Classic Home, Cream, Dusty Cream
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Achen bench is a chic blend of contrasts. The textured hammered iron frame compliments the organic upholstered hide seats. Plush corners balance the tapered legs. The combination is a beautifully casual design. Available in Blonde, Ivory and Sparrow Gray.
Product Details
| Overall Dimensions | 60”W x 18”D x 18.5”H |
|---|---|
| Materials | Hair on HIde,Embossed Hammered Iron |
| Colors | Dusty Cream |
| Weight | 47.19 lbs |
| Seat Height | 18.5″ |
| Seat Width | 60″ |
| Seat Depth | 18″ |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 15000 |
| Weight | 47.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 60 × 18.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dusty Cream |
| Style | Industrial |
| Collection | Achen |
Contact Us
"*" indicates required fields