Mayer Barstool
SKU:
53004332
Category: Barstools
Tags: Adobe Tan, Barstools, Brown, Classic Home
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Mayer Counter Stool features luxurious top grain leather in a variety of rich shades, complemented by sleek hammered iron legs, offering a striking combination of comfort and industrial style. Perfect for your kitchen island or bar area, this stool brings both sleek functionality and design to your dining space. The durable leather provides a rich, textured feel, while the unique hammered iron legs add character and a touch of modern elegance. Ideal for creating a stylish and inviting atmosphere.
Product Details
| Overall Dimensions | 18.75”W x 21.38”D x 44.38”H |
|---|---|
| Materials | Top Grain Leather, Hammered Iron |
| Colors | Adobe Tan |
| Weight | 28.7 lbs |
| Seat Count | 1 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 26″ |
| Seat Width | 18.75″ |
| Seat Depth | 21.38″ |
| Seat Construction | Wood platform |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Rub Count | 12,000- 15,000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 28.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.38 × 18.75 × 44.38 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Adobe Tan |
| Style | Industrial |
| Collection | Mayer |
Contact Us
"*" indicates required fields