Vineyard Row Two Drawer Nightstand
SKU:
6952-90016-80
Category: Nightstands
Tags: Brown, Hooker Furniture, Light Wood, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Embracing the rustic charm and organic aesthetic of Sonoma and the Napa Valley, the Vineyard Row Two-Drawer Nightstand is crafted of Pecky Hickory and White Oak Veneers finished in the light and airy Sonoma. With tapered legs, the nightstand has two self-closing drawers and a wire cord clip on the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two self-closing drawersTop drawer has removable black felt linerWire cord clip on backTapered legsFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.Hardware: Rustic, hammered bar pulls.Distressed Finished: R | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 37.25 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 121.00 |
| Carton Width | 30.25 |
| Clearance | 11.125 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.625 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 23.5 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Dimensions | 19.875W x 12.25D x 5.625H |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory and White Oak Veneers |
| Number of Drawers | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 99 |
| Image Role Data | {“6952_90016_80_90866_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90266_80_90016_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_90866_80_90010_80_90016_80_room”:[“Room Image 3″],”6952_90016_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Si |
| Weight | 99 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 26 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Contact Us
"*" indicates required fields