Tynecastle Nightstand
SKU:
5323-90016
Category: Nightstands
Tags: Brown, Hooker Furniture, Medium Wood, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by Georgian design, the distinctive Tynecastle Nightstand is framed by architectural pilasters on each side of the case, and distinguished by a shaped base on the front and side and chunky feet. The warm chestnut-colored finish over figured Alder veneers creates a canvas of comfort and classic appeal, accented by custom knob and handle hardware in an aged copper finish. Three drawers, a dimmer switch for your lamp and a clip for a phone cord.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersDimmer touch switch for your lampClip for phone cordFinish: A warm, chestnut-colored, physically distressed finish over figured Alder veneers create a canvas of comfort and classic appeal for the Tynecastle collectionHardware: Aged Copper Fin | Yes |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 21W x 12.5D x 2.75H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 10 lbs |
| 2nd and 3rd Row Drawer Dimensions | 21W x 12.5D x 5.25H |
| 2nd and 3rd Row Drawer Weight Capacity | 25 lbs |
| Carton Height | 33.25 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 116.85 |
| Carton Width | 35.50 |
| Depth | 18.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Aged Copper |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Alder Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 3 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, rock, cow-tailing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 99.21 |
| Image Role Data | {“TynecastleDrawerDetail”:[“Detail Image 1″],”5323_90266016room”:[“Room Image 1″],”5323_90016silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5323_90016topsilo”:[“Top Silo Image 1”],”TynecastleDra |
| Weight | 99.21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 32 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Tynecastle |
Contact Us
"*" indicates required fields
