Surfrider Three-Drawer Nightstand
SKU:
6015-90016-80
Category: Nightstands
Tags: Brown, Hooker Furniture, Light Wood, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by the rugged, earthy and picturesque Malibu landscape, the Surfrider Three-Drawer Nightstand offers a simple yet stylish silhouette crafted of Pecan Veneers and finished in the light natural Driftwood finish. Featuring three self-closing drawers, the top drawer has a removable felt liner, and there’s a power supply, phone clip and a light underneath the nightstand with three-intensity touch switch activation. Accented by nickel-colored bronze rings and knob pulls.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersTop drawer has removable felt linerBottom drawer is cedar-linedPower supplyLight underneath with three-intensity touch switchPhone clipFinish: Driftwood: a light, natural finishHardware: Silver colored ring and knob pullsDistress | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 24.75W x 11.5D x 3H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 24.75W x 11.5D x 6.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 24.75W x 11.5D x 5H |
| Carton Height | 33.50 |
| Carton Length | 21.00 |
| Carton Weight | 141.00 |
| Carton Width | 35.50 |
| Charging USB Port Count | 1 |
| Charging USB Ports? | Yes |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 17.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Handle Finish | Silver |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | Pecan Veneers, Resin, Cedar, Felt Panel, Outlet, Light, Self-closing Undermount Drawer Guides, Solid-Wood Edge Top |
| Number of Drawers | 3 |
| Outlet Count | 3 |
| Power Supply Type | Three Plug Outlet Power Supply with Powered USB Port |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| USB Port Count | 1 |
| USB Ports? | Yes |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, bleaching, drawknife, wormholes, rasping, chiseling |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 122 |
| Image Role Data | {“6015_90266_013_016_52002_80_room”:[“Room Image 1″],”6015_90366_016_80_017_02_room”:[“Room Image 2″],”6015_90016_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6015_90016_80_top”:[“Top Silo |
| Weight | 122 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 32 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Surfrider |
Contact Us
"*" indicates required fields