Sanctuary Mirrored Leg Nightstand – Bling
SKU:
3016-90015
Category: Nightstands
Tags: Gold, Golds, Hooker Furniture, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Indulge your love of blingy accents and graceful curves with this beautiful mirrored nightstand, finished in a rich gold accented by gold leafing. Romantic antique mirror adorns the drawer fronts and the top surface. Crafted of Poplar Solids with Birch Veneers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 20 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 23.75 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 103.40 |
| Carton Width | 32.00 |
| Depth | 18.50 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 21.25W x 14D x 4H |
| Height | 32.00 |
| Levelers | No |
| Material Description | Birch Veneers with Antique Mirror and Metal |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 28.75 |
| Wood Distressing Type | Chopping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 81.58 |
| Image Role Data | {“3016_90015_inset2”:[“Room Image 1″],”3016_90015”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”3016_90015top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 81.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.5 × 28.75 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Sanctuary |
Contact Us
"*" indicates required fields