Miramar Aventura San Marcos Stone Top Nightstand
SKU:
6202-90015-DKW
Category: Nightstands
Tags: Brown, Dark Wood, Hooker Furniture, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Exuding a global vibe, the Aventura San Marcos Nightstand has a rich rustic Smoky Arabica finish over tactile White Oak and Pine Knotty Oak Veneers, accented by a Bluestone top. Featuring two drawers with self-closing drawer guides, one electrical outlet and a touch dimmer switch for your lamp.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Metal |
| 1st Row Drawer Dimensions | 27.375W x 15.25D x 5.625H |
| 1st Row Drawer Weight Capacity | 40 lbs |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 27.375W x 15.25D x 6.25H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Carton Height | 29.50 |
| Carton Length | 21.50 |
| Carton Weight | 129.80 |
| Carton Width | 35.50 |
| Depth | 18.75 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 25.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | White Oak and Pine Knotty Oak Veneer |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 2 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 80 lbs |
| Width | 32.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 110 |
| Image Role Data | {“6202_90015_DKW_detail”:[“Detail Image 1″],”6202_90015_DKW_room”:[“Room Image 1″],”6202_90666_015_115_DKW_room”:[“Room Image 2″],”6202_90866_015_002_006_DKW_room”:[“Room Image 3”],”6202_9001 |
| Weight | 110 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.75 × 32 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | Miramar Aventura |
Contact Us
"*" indicates required fields