Cascade One-Drawer Nightstand
SKU:
6120-90015-05
Category: Nightstands
Tags: Cream, Hooker Furniture, Nightstands, Whites/Creams/Beiges
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Relax and chill with the chic Cascade One-Drawer Nightstand in a serene color palette of whites, creams and taupe. The outside of the case is covered in a glazed burlap finish, while the self-closing drawer front is in a soft chalk color, accented by a champagne-colored bar pull. Features a USB outlet and cord clip on the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 31.75 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 104.60 |
| Carton Width | 29.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.75 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 21.375W x 15.375D x 2.5H |
| Drawer Handle Finish | Champagne |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 28.25 |
| Material Description | Cast Resin Drawer Fronts and Burlap |
| Number of Drawers | 1 |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 70 lbs |
| Width | 26.00 |
| Weight | 85.6 |
| Image Role Data | {“6120_90466_015_002_007_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_90015_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_90015_05_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 85.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.75 × 26 × 28.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Contact Us
"*" indicates required fields