Archives Three-Drawer Nightstand
SKU:
6123-90217-89
Category: Nightstands
Tags: Brown, Dark Wood, Hooker Furniture, Nightstands
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Archives Three-Drawer Nightstand combines storage with sophisticated design. Crafted with figured walnut veneers and a Classic Walnut finish, this nightstand features three drawers, with an integrated charging station for modern convenience. The cedar-lined bottom drawer offers extra protection for your belongings, while the satin brass hardware adds a touch of luxury.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three drawersOak veneer drawer bottoms on top two drawersCedar-lined bottom drawerIntegrated charging stationFinish: The high clarity Classic Walnut finish over figured quartered walnut veneers adds richness and depth.Hardware: Custom knob hardware in Sat | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Drawer Dimensions | 28.25W x 13.25D x 3.625H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 28.25W x 13.25D x 5H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 28.25W x 13.25D x 6.5H |
| Back Panel Description | Sealed, stained, hand holes |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 36.50 |
| Carton Length | 24.13 |
| Carton Weight | 165.00 |
| Carton Width | 40.25 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Clearance | 4.75 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 20.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 30.75 |
| Distressing | Yes |
| Drawers | Yes |
| Feature Filter | USB Port |
| Height | 30.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Figured Walnut Veneer and Oak Veneer |
| Number of Drawers | 3 |
| Safety Stop | Yes |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 143 |
| Image Role Data | {“6123_90266_89_90217_89_90010_89_room”:[“Room Image 1″],”6123_90217_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6123_90217_89_silo1″:[“Silo Image 2″,”Silo – 3/4 Angle 2”],”6123_90217_89_ |
| Weight | 143 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 36 × 30 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Archives |
Contact Us
"*" indicates required fields
