Ludwig Black King Bed
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Slumber in sophistication with this Ludwig king bed which features a sleek, upholstered headboard in a silt-colored fabric to harmoniously blend with any décor. Anchored with clean lines and tapered, splayed legs in classic mid-century styling, this bed is accentuated by a warm, walnut finish and chamfered edges for a sophisticated look. Also available in sizes from full to California King, the bed is smaller scaled to perfectly fit in any size bedroom. Timeless design and high-quality construction ensure the Ludwig bed can be enjoyed for generations to come.
Product Details
| Collection | Ludwig |
|---|---|
| Style | Modern & Contemporary |
| Type | Beds |
| Carton Volume | 0.001 |
| Carton Weight | 127.000 lb |
| Product Weight | 127 lb |
| Style | Modern & Contemporary |
| Weight | 127 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 84 × 79 × 48 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Modern & Contemporary |
| Collection | Ludwig |
Contact Us
"*" indicates required fields