Modern Mood Round Mirror
SKU:
6850-90007-80
Category: Bedroom Mirrors
Tags: Brown, Hooker Furniture, Light Wood, Mirrors
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
In a timeless compass-like profile, the Modern Mood Round Mirror combines Quartered Oak Veneers in the Diamond finish with wire-brush detailing and warm pewter metal accents for a striking focal-point piece.
Product Details
| Round shapeMetal accentsHanging hardware includedFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Warm pewter metal accents.Dis | Yes |
|---|---|
| Finish | Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues delivering a soft sophistication. Warm pewter metal acce |
| Alternate Finish Items | 6850-90007-89 |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 4.50 |
| Carton Length | 45.50 |
| Carton Weight | 62.00 |
| Carton Width | 48.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 2.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 42.00 |
| Material Description | Wood and Mirror |
| Mirror Glass Dimensions | 38.94W x 38.94D x 0.197TH |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP |
| Style | Modern/Contemporary |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 56 |
| Image Role Data | {“6850_90266_017_007_016_119_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_90017_007_80_room”:[“Room Image 2″],”6850_90007_80_straight_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – Straight”]} |
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 42 × 42 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Contact Us
"*" indicates required fields