5/0 Footboard
SKU:
44275
Category: Bed Parts
Tags: Bed Parts, Cream, Riverside Furniture, Vintage Linen
Brand: Riverside Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Product Details
| 5/0 Footboard | Constructed of select hardwoods and random matched oak veneer |
|---|---|
| 5/0 Footboard | Curved front with decorative overlay molding |
| 5/0 Footboard | Wide cap rail that doubles as a bench |
| 5/0 Footboard | Unique bracket foot adds a modern touch |
| 5/0 Footboard | Chamfered corners with decorative overlay panels |
| 5/0 Footboard | Queen Uph. Sleigh Bed: 44274-44275-44276 |
| 5/0 Footboard | Fully assembled: 68 x 106 x 64 |
| Dimensions | 68.00″W X 08.00″D X 20.00″H |
| Weight | 68.34 lbs |
| Curved front with decorative overlay molding | Yes |
| Wide cap rail that doubles as a bench | Yes |
| Unique bracket foot adds a modern touch | Yes |
| Chamfered corners with decorative overlay panels | Yes |
| Queen Uph. Sleigh Bed: 44274-44275-44276 | Yes |
| Fully assembled: 68 x 106 x 64 | Yes |
| Weight | 68.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 68 × 20 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Vintage Linen |
| Style | Updated Classics |
| Collection | Kensington |
Contact Us
"*" indicates required fields