Chapman Shou Sugi Ban End Table
SKU:
6033-80214-99
Category: End Tables
Tags: Black, Blacks, End Tables, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Blending Pine Veneer shelves in a Charred Black finish featuring a Japanese technique to achieve the look of burnt wood with a hammered pewter frame and legs, the Chapman End Table is casual, rustic and inspired by city spaces.
Product Details
| Rectangle shapeMetal frameOne fixed shelfHand-hammered metal accents in a forged pewter finishFinish: The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood. Unique hand-hammered metal ac | Yes |
|---|---|
| Finish | The Charred Black finish is achieved through Shou Sugi Ban, a Japanese technique that creates a look resembling burnt wood. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to |
| Carton Height | 29.50 |
| Carton Length | 27.50 |
| Carton Weight | 60.50 |
| Carton Width | 29.25 |
| Depth | 24.25 |
| Distressing | Yes |
| Height | 26.25 |
| Material Description | Pine Veneers and Metal |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 40.92 |
| Image Role Data | {“6033_80214_99_room”:[“Room Image 1″],”6033_80214_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_80214_99_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 40.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 26 × 26.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Contact Us
"*" indicates required fields