Chapman Round Side Table
SKU:
6033-80116-85
Category: End Tables
Tags: Brown, End Tables, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by downtown urban living, the Chapman Round Side Table combines White Oak Veneers in the warm brown Sorrel finish with hand-hammered metal accents in a forged pewter finish for a modern touch. There’s one fixed shelf.
Product Details
| Round shapeMetal ferrulesOne fixed shelfHand-hammered metal accents in a forged pewter finishFinish: The Sorrel finish is features oak veneers in a warm brown finish. Unique hand-hammered metal accents in a forged pewter finish add to the contemporary sty | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 12.25 |
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 105.38 |
| Carton Width | 40.50 |
| Depth | 36.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 30.25 |
| Material Description | White Oak Veneers and Metal Ferrules |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 125 lbs |
| Width | 36.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, wirebrushings, worm holes, and rock distressing |
| Weight | 62.7 |
| Image Role Data | {“6033_80116_85_room”:[“Room Image 1″],”6033_80111_50004_80116_85_room”:[“Room Image 2″],”6033_80116_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6033_80116_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 62.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 30.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Contact Us
"*" indicates required fields