Chapman Mixed Media End Table
SKU:
6033-80113-94
Category: End Tables
Tags: End Tables, Gray, Grays, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
A hand-hammered forged pewter base, stretcher and inlay and a faux Shagreen-wrapped top come together to create an eclectic, mixed-media piece in the Chapman End Table, inspired by downtown urban living.
Product Details
| Carton Height | 27.75 |
|---|---|
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 71.00 |
| Carton Width | 29.50 |
| Depth | 26.50 |
| Height | 25.25 |
| Material Description | Metal and Faux Shagreen |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 26.00 |
| Weight | 47.85 |
| Image Role Data | {“6033_80110_113_94_CH7115_001_room”:[“Room Image 1″],”6033_80110_113_151_94_50003_94_50001_00_CH7115_001_CH1628_room”:[“Room Image 2″],”6033_80113_94_room”:[“Room Image 3”],”6033_80113_94_si |
| Weight | 47.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 26 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Casual |
| Collection | Chapman |
Contact Us
"*" indicates required fields