Cascade End Table
SKU:
6120-80117-05
Category: End Tables
Tags: Cream, End Tables, Hooker Furniture, Whites/Creams/Beiges
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Get your Zen on with the Cascade End Table, combining a lacquered burlap finish with an Oak Veneer top accented by metal inlay on in a soft, serene taupe finish. The airy vibe and square shape is a simple, stylish and practical addition to any living space.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 28.00 |
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 72.00 |
| Carton Width | 29.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.25 |
| Material Description | Burlap and Metal Inlay |
| Metal Distressing | No |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 90 lbs |
| Width | 26.00 |
| Wood Distressing Type | Dry brushing and shading |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 52.1 |
| Image Role Data | {“6120_80117_05_room”:[“Room Image 1″],”6120_80117_05_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6120_80117_05_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 52.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 26 × 24.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Cascade |
Contact Us
"*" indicates required fields