Brookhaven End Table
SKU:
281-80-113
Category: End Tables
Tags: Brown, End Tables, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
In a classic casual silhouette with a rich cherry finish with distressing and antiquing and a decorative veneer top, the Brookhaven End Table features one drawer and one shelf and refined details like a brass-finished medallion drawer pull and curved, fluted legs.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 15 lbs |
|---|---|
| Drawer Glide Location | Undermounted |
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 9.13 |
| Carton Length | 31.50 |
| Carton Weight | 52.69 |
| Carton Width | 33.00 |
| Depth | 28.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 13.6875W x 19.5D x 3H |
| Drawer Handle Finish | Antique Brass |
| Drawer Handle Material | Metal |
| Height | 24.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Cherry Veneers |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Scratch antiquing, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 42.66 |
| Image Role Data | {“281_80_113”:[“Room Image 1″,”Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”281_80_113_inset1″:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 42.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Traditional/Formal |
| Collection | Brookhaven |
Contact Us
"*" indicates required fields