Big Sky End Table
SKU:
6700-80116-99
Category: End Tables
Tags: Brown, End Tables, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With a simple and straightforward square-shaped silhouette that evokes the weight, heft and heritage of beam construction, the Big Sky End Table boldly contrasts a Vintage Natural wood base with a crosshatch texture on the top in the charcoal Furrowed Bark finish.
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Carton Height | 29.00 |
| Carton Length | 29.75 |
| Carton Weight | 93.72 |
| Carton Width | 27.75 |
| Depth | 26.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Material Description | Wood and Resin |
| Sales Panel | HF-6700CROSSHATCH-SP HF-6700VINTAGENAT-SP |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 24W x 26D x 1.75TH |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, worm holes, wire brushing, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 75.24 |
| Image Role Data | {“6700_55480_80_80109_99_116_99_room”:[“Room Image 1″],”6700_55480_80_80109_99_116_99_room2”:[“Room Image 2″],”6700_80116_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6700_80116_99_straight |
| Weight | 75.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Big Sky |
Contact Us
"*" indicates required fields