Dunnigan Round End Table
SKU:
7049-LR-220
Category: End Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Black, End Tables
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Dunnigan End Table features modern styling with an organic architectural inspired design. The flat-cut oak wood is finished in a black matte stain. The base design features curving on the inside and straight on the outside for a unique look. Also included are adjustable floor levelers for an even balance.
Product Details
| Color/Finish | Black |
|---|---|
| Color Details | Black Matta Stain |
| Material | Wood |
| Style | Modern, Contemporary |
| Collection | Dunnigan |
| Weight Capacity | 25 lbs |
| Table Shape | Round |
| Shipping Weight | 21.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| End table features modern styling with an organic architectural inspired design | Yes |
| Flat-cut oak wood finished in a black matte stain | Yes |
| Curves and lines combined for a unique style | Yes |
| Includes adjustable floor levelers to easily balance on any floor | Yes |
| Easy assmebly – just attach legs | Yes |
| Look for the rest of the Dunnigan collection to complete the set! | Yes |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 22 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Black |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Dunnigan |
Contact Us
"*" indicates required fields