Dunnigan Brown Oak End Table
SKU:
7099-LR-220
Category: End Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, End Tables
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Dunnigan Brown End Table is a modern marvel blending style and functionality effortlessly. Its open X-shaped base design adds contemporary flair while ensuring stability with adjustable floor levelers. Crafted from solid wood and flat cut oak veneers in a warm antique brown oak finish, this end table embodies enduring craftsmanship. The rich antique brown hue infuses your space with warmth and sophistication.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Antique Brown Oak |
| Material | Wood/Oak veneers |
| Style | Modern |
| Collection | Dunnigan Brown |
| Weight Capacity | 25 lbs |
| Table Shape | Round |
| Shipping Weight | 22.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Modern design in a matte brown finish | Yes |
| Open X-shaped base design for contemporary flair and stability with adjustable floor levelers | Yes |
| Crafted with care from solid wood and flat cut oak veneers | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Dunnigan collection | Yes |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 22 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern |
| Collection | Dunnigan Brown |
Contact Us
"*" indicates required fields