Commerce & Market Open Ended End Table
SKU:
7228-80206-85
Category: End Tables
Tags: Brown, End Tables, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
In a dynamic blend of shape and materials, the Open Ended Table combines a pewter metal frame with a planked-wood motif in a natural medium wood finish with distressing and visible knots. The curved design has one fixed shelf and measures 24 inches W by 22 inches D.
Product Details
| Carton Height | 27.50 |
|---|---|
| Carton Length | 24.50 |
| Carton Weight | 49.60 |
| Carton Width | 26.25 |
| Depth | 22.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 20 |
| Distressing | Yes |
| Height | 24.00 |
| Material Description | Acacia Solids and Metal Tube |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 20W x 12D x 7H |
| Shelf Weight Capacity | 35 lbs |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 24.00 |
| Wood Distressing Type | Cutter Marks |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 33.07 |
| Image Role Data | {“7228_80206_85_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_80184_206_207_85_room”:[“Room Image 1″],”7228_80184_206_207_85_room2”:[“Room Image 2″],”7228_80206_85_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Angle |
| Weight | 33.07 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 24 × 24 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields