Commerce & Market Metropolitan End Table
SKU:
7228-80188-85
Category: End Tables
Tags: Brown, Dark Wood, End Tables, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Metropolitan End Table is a soft modern silhouette combining Oak Veneers in a dark wood finish with a rounded gold metal base and accents.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Weight Capacity | 30 lbs |
|---|---|
| Back Panel Description | Finished |
| Carton Height | 28.50 |
| Carton Length | 29.50 |
| Carton Weight | 75.00 |
| Carton Width | 26.50 |
| Depth | 26.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 15 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 18.5W x 13.125D x 3.25H |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 25.00 |
| Material Description | Oak Veneers, Metal Tube and Sheet Metal |
| Number of Drawers | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 65 lbs |
| Width | 23.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 62 |
| Image Role Data | {“7228_800185_188_85_room”:[“Room Image 1″],”SS461_PH025_087___7228_80246_82___7228_80188_85”:[“Room Image 2″],”7228_80188_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”7228_80188_85_back_si |
| Weight | 62 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 23 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Dark Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields