Caffey Round End Table
SKU:
8540-LR-220
Category: End Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, End Tables
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Caffey Round End Table features a boho style with the natural fibers of the rafia. Finished in light tan tones, the table is constructed with woven and braided raffia. The natural fibers will have varying color tones, making each piece completely unique.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Natural |
| Material | Raffia |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Caffey |
| Weight Capacity | 25 lbs |
| Table Shape | Round |
| Shipping Weight | 14.00 lbs |
| Shipping Method | Small Parcel |
| Features a boho style | Yes |
| Constructed with natural raffia fibers | Yes |
| The woven pattern highlights the varying tan tones in the natural material | Yes |
| No assembly required | Yes |
| Look for the Caffey Coffee Table to complete the set | Yes |
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 16 × 18 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Coastal |
| Collection | Caffey |
Contact Us
"*" indicates required fields