Round End Table
SKU:
5903-80114-85
Category: End Tables
Tags: Brown, End Tables, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Beautifully scaled and intricately designed, this round end table pairs a tabletop and bottom shelf crafted of Acacia wood with a starburst veneer pattern in a golden brown finish with a metal frame.
Product Details
| Carton Height | 7.50 |
|---|---|
| Carton Length | 25.75 |
| Carton Weight | 27.56 |
| Carton Width | 25.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 22.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers with Metal Tubing and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 70 lbs |
| Width | 22.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 22.05 |
| Image Role Data | {“5903_80111_113_114_85_room”:[“Room Image 1″],”5903_80114_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5903_80114_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 22.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 22 × 25.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5903-80 & Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields