Sanctuary Four-Drawer Thin Console
SKU:
5405-85003
Category: Console Tables
Tags: Blue, Blues, Console Sofas, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Like a favorite pair of skinny jeans, this slim console will become a staple and focal point as it brings tight spaces to life. The compelling Sky High Azure Blue finish with rub-through and a gently-worn patina adds charm and comfort. As functional as it is stylish, the console has 4 drawers and a bottom shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Drawer Glide Location | Undermounted |
|---|---|
| Drawer Glide Material | Wood |
| Carton Height | 17.25 |
| Carton Length | 15.50 |
| Carton Weight | 154.00 |
| Carton Width | 76.50 |
| Center Drawer Dimensions | 18.75W x 8D x 2.75H |
| Center Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Depth | 12.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 8W x 5.75D x 2.75H |
| Left and Right Drawer Weight Capacity | 0 lbs |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Pecan Veneers and Resin |
| Metal Distressing | No |
| Number of Drawers | 4 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 180 lbs |
| Width | 72.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, shoveling line |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 127.6 |
| Image Role Data | {“5405_85003_room”:[“Room Image 1″],”5405_85003_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5405_85003_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 127.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 72 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Blues |
| Style | Casual |
| Collection | Sanctuary |
Contact Us
"*" indicates required fields