Retreat Pole Rattan Console
SKU:
6950-80171-80
Category: Console Tables
Tags: Brown, Console Sofas, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With the sublime vibe of an island oasis, the Retreat Pole Rattan Console is crafted of Oak and Maple Veneers in a Bamboo motif and accented by rope. X-design stretchers on the back and sides distinguish the piece, along with the sand-colored Dune finish, transparent by design to showcase the unique patterns of the wood veneer. Featuring three self-closing drawers, the console is finished on all sides. Levelers included.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Three self-closing drawersX-design on back and sidesRope accents and bamboo motifFinished on backFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide.Har | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Alternate Finish Items | 6950-80171-99 |
| Carton Height | 41.00 |
| Carton Length | 22.50 |
| Carton Weight | 139.00 |
| Carton Width | 76.75 |
| Center Drawer Dimensions | 20.75W x 13.25D x 2H |
| Clearance | 29.5 |
| Depth | 19.25 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.375 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 68.125 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 36.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 21.25W x 13.25D x 2H |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Style | Casual |
| Width | 73.50 |
| Weight | 112 |
| Image Role Data | {“6950_80171_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_80171_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_80171_80_back_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Back 3/4 Angle”],”6950_80171_80_top”:[“Top |
| Weight | 112 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 73.5 × 36 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Retreat |
Contact Us
"*" indicates required fields