Modern Mood Console Table
SKU:
6850-80451-80
Category: Console Tables
Tags: Brown, Console Sofas, Hooker Furniture, Light Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Symmetrical and timeless with a luxe mixture of materials, the soft and sophisticated Modern Mood Console Table has a narrow rectangle shape with rounded sides and a raffia-wrapped drawer front and top. Crafted of Quartered Oak Veneers with wire-brush detailing, it is finished in the serene Diamond finish, accented by round knobs in a warm pewter finish wrapped in leather.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Narrow, rectangle shapeRaffia wrapped drawer box, drawer front and topDrawer is self-closingRounded sidesFinish: Diamond finish: flat cut quartered oak veneers with wire-brush detailing in a light finish with crystal-like alabaster and pewter hues deliver | Yes |
|---|---|
| Levelers | Yes |
| Back Panel Description | Stained and sealed |
| Back Panel Material | MDF |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 38.50 |
| Carton Length | 21.25 |
| Carton Weight | 184.00 |
| Carton Width | 81.25 |
| Center Drawer Dimensions | 22.125W x 11.25D x 3.875H |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 16.00 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Height | 34.00 |
| Left and Right Drawer Dimensions | 22.5W x 11.25D x 3.875H |
| Material Description | Oak Veneers and Raffia |
| Number of Drawers | 3 |
| Sales Panel | HF-6850-DIAMOND-SP HF-6850-DIA-TEXT-SP |
| Shelf Opening | 75.625W x 16D x 23.875H |
| Style | Modern/Contemporary |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Width | 78.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 166 |
| Image Role Data | {“6850_80213_117_413_114_451_80_room”:[“Room Image 1″],”6850_10462_451_80_75500_05_room”:[“Room Image 2″],”6850_80451_80_room”:[“Room Image 3″],”6850_80451_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
| Weight | 166 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 78 × 34 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Modern/Contemporary |
| Collection | Modern Mood |
Contact Us
"*" indicates required fields