Melange Presidio Console Table
SKU:
638-85219
Category: Console Tables
Tags: Console Sofas, Gold, Golds, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Exuding a global panache with a gold powder finish over a geometric silhouette, the Presido Console Table welcomes you home day after day. Crafted of Walnut Veneers, the Presido has one shelf.
Product Details
| Carton Height | 36.25 |
|---|---|
| Carton Length | 18.25 |
| Carton Weight | 162.80 |
| Carton Width | 70.25 |
| Depth | 14.25 |
| Distressing | No |
| Height | 32.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Walnut Veneers, Resin and Gold Powder |
| Metal Distressing | No |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 66.25 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 129.8 |
| Image Role Data | {“638_85219abstract”:[“Abstract Image”,”Abstract Image 1″],”638_85219silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”638_85219top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 129.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.25 × 66.25 × 32.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Transitional |
| Collection | Melange |
Contact Us
"*" indicates required fields