Alfresco Lapilli Console Table
SKU:
6025-85001-15
Category: Console Tables
Tags: Console Sofas, Gold, Golds, Hooker Furniture
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Inspired by the Italian coastline of the Adriatic Sea, classical design is made new in the Lapilli Console Table combining a metal base shaped with airy geometric motifs and an organic stone veneer top. The base is finished in a metallic silver tone with distressing texture applied for tactile appeal.
Product Details
| Carton Height | 35.75 |
|---|---|
| Carton Length | 18.00 |
| Carton Weight | 187.00 |
| Carton Width | 92.00 |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 32.25 |
| Important Use Information | We recommend the use of felt tabs and coasters to protect the stone surface. All stone tops, especially those around water should be sealed or polished before use and on a regular basis to ke |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Metal and Stone Veneer |
| Metal Distressing | No |
| Style | Casual |
| Top Load Capacity | 170 lbs |
| Width | 88.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 150 |
| Image Role Data | {“6025_85001_15_room”:[“Room Image 1″],”6025_80111_83_80117_15_85001_15_50006_83_room”:[“Room Image 2″],”6025_85001_15_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6025_85001_15_top”:[“Top Sil |
| Weight | 150 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14 × 88 × 32.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gold |
| Detail Color | Golds |
| Style | Casual |
| Collection | Alfresco |
Contact Us
"*" indicates required fields