Commerce & Market Round Cocktail Table
SKU:
7228-80006-85
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Cocktail & Coffee Tables, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
With a youthful and energetic sensibility, the Commerce & Market Round Cocktail Table is crafted of Mindi Solid Wood and has three wide legs and a soothing natural wood finish. The convenient round shape is versatile for a variety of spaces.
Product Details
| Apron Clearance | 15.5 |
|---|---|
| Carton Height | 8.00 |
| Carton Length | 45.00 |
| Carton Weight | 79.00 |
| Carton Width | 45.00 |
| Depth | 42.00 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 26.5 |
| Distressing | Yes |
| Height | 17.50 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Mindi Solids |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 42W x 42D x 2.25TH |
| Top Load Capacity | 120 lbs |
| Width | 42.00 |
| Wood Distressing Type | Wire brushing, sandblasting, sand through, worm holes, rock, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 63 |
| Image Role Data | {“7228_50635_99_80006_85_791_8042L_8061_8053R_room”:[“Room Image 1″],”7228_50635_99_80006_85_791_8042L_8061_8053R_room2”:[“Room Image 2″],”7228_80006_85_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3/4 Ang |
| Weight | 63 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 17.5 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields