Brewer Accent Coffee Table
SKU:
5936-LR-120
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Cocktail & Coffee Tables, White
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Brewer Accent Cocktail Table blends coastal and farmhouse with thoughtful design. Crafted with a carved solid mango base in a white-wash finish and topped with textured resin in a plaster finish, this table adds character to any space. With convenient casters for mobility, Brewer offers a blend of style and functionality.
Product Details
| Color/Finish | White |
|---|---|
| Color Details | White wash mango. |
| Material | Mango Wood/Resin |
| Style | Coastal |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Round |
| Shipping Weight | 92.59 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Coastal farmhouse design with a carved solid mango wood base | Yes |
| Mango wood boasts a naturally open grain, crafting a textured finish with a charming distressed effect | Yes |
| Casters provide easy mobility, adding convenience and enhancing the functionality of the Brewer table | Yes |
| No assembly required | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 42 × 18 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal |
| Collection | Brewer |
Contact Us
"*" indicates required fields