Bose Hide Round Coffee Table – Dusty Cream
SKU:
51011899
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Classic Home, Cocktail & Coffee Tables, Cream, Dusty Cream
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Bose Coffee Table adds a touch of modern sophistication with its unique hair-on-hide tabletop. The natural texture of the hide creates a luxurious and tactile surface, while the slim bronze metal frame offers a sleek and minimalist contrast. Perfect as a statement piece, this coffee table combines contemporary design with refined materials to elevate any living space.
Product Details
| Overall Dimensions | 36”W x 36”D x 17.5”H |
|---|---|
| Materials | Hair on Hide, Embossed Hammered Iron |
| Colors | Dusty Cream |
| Weight | 37 lbs |
| Table Top Thickness | 2″ |
| Table Clearance From Floor | 16″ |
| Extension | No |
| Weight | 37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 36 × 17.5 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Dusty Cream |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bose |
Contact Us
"*" indicates required fields