Alto Solid Wood Rectangle Coffee Table – Rustic Brown
SKU:
51011980
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Burnt Umber, Classic Home, Cocktail & Coffee Tables
Brand: Classic Home
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Curated from reclaimed wood, the Alto collection is hand-lacquered to enhance its organic features. With its unique design, this collection showcases the natural beauty and character of solid wood, creating pieces full of distinction and charm.
Product Details
| Overall Dimensions | 72”W x 30”D x 17”H |
|---|---|
| Materials | Reclaimed Wood |
| Colors | Burnt Umber |
| Weight | 215 lbs |
| Table Top Thickness | 2″ |
| Table Clearance From Floor | 14.5″ |
| Distance Between Legs Front Back | 9.5″ |
| Overhang Front Back | 4″ |
| Distance Between Legs Side Side | 43.5″ |
| Overhang Side Side | 8.5″ |
| Extension | No |
| Weight | 215 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 72 × 17 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Burnt Umber |
| Style | Rustic |
| Collection | Alto |
Contact Us
"*" indicates required fields