Adrienne Coffee Table
SKU:
6004-120B-T
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Bassett Mirror Company, Brown, Cocktail & Coffee Tables
Brand: Bassett Mirror Company
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Adrienne Cocktail Table is a blend of modern design meeting a warm, moody color palette. Crafted from solid mango, its natural finish base features an off-set scalloped design, with a sandblasted black marble tabletop. Equipped with convenient casters, it seamlessly combines style and functionality.
Product Details
| Color/Finish | Brown |
|---|---|
| Color Details | Dark Brown/Natural Mango |
| Material | Wood |
| Style | Modern, Boho |
| Collection | Adrienne |
| Weight Capacity | 50 lbs |
| Table Shape | Round |
| Shipping Weight | 220.00 lbs |
| Shipping Method | LTL |
| Modern design in a warm, moody color palette with an iron frame | Yes |
| Mango wood has a natural open grain characteristic that creates a textured finish and a distressed affect | Yes |
| Sandblasted black marble tabletop for a dramatic and elegant flair | Yes |
| Some easy assembly required | Yes |
| Look for other items in the Adrienne collection | Yes |
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 19 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Adrienne |
Contact Us
"*" indicates required fields