Round Cocktail Table
SKU:
5903-80111-85
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Brown, Cocktail & Coffee Tables, Hooker Furniture, Medium Wood
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Beautifully scaled and intricately designed, this round cocktail table pairs a tabletop and bottom shelf crafted of Acacia Veneers with a starburst veneer pattern in a golden brown finish with a metal frame.
Product Details
| Carton Height | 7.75 |
|---|---|
| Carton Length | 41.50 |
| Carton Weight | 63.93 |
| Carton Width | 40.75 |
| Depth | 38.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.25 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Acacia Veneers with Metal Tubing and Metal Sheet |
| Metal Distressing | Yes |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Transitional |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 52.91 |
| Image Role Data | {“5903_80111_113_114_85_room”:[“Room Image 1″],”5903_80111_85_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5903_80111_85_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 52.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 18.25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Medium Wood |
| Style | Transitional |
| Collection | 5903-80 & Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields