Round Cocktail Table
SKU:
5889-80111-00
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Cocktail & Coffee Tables, Gray, Hooker Furniture, Silvers
Brand: Hooker Furniture
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Beautifully scaled and intricately designed, this stunning round cocktail table pairs a champagne-colored metal frame with a glass top and concrete bottom with a soft gray and black pattern.
Product Details
| Carton Height | 9.00 |
|---|---|
| Carton Length | 41.00 |
| Carton Weight | 91.71 |
| Carton Width | 41.00 |
| Depth | 38.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 18.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Concrete with Metal Tubing, Metal Sheet and Glass |
| Metal Distressing | Yes |
| Style | Casual |
| Table Shape | Round |
| Top Load Capacity | 50 lbs |
| Width | 38.00 |
| Weight | 77.16 |
| Image Role Data | {“5889_80111_113_00_room”:[“Room Image 1″],”5889_80111_00_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5889_80111_00_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
| Weight | 77.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 38 × 38 × 18 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Silvers |
| Style | Casual |
| Collection | 5889-80 & Commerce and Market |
Contact Us
"*" indicates required fields