U3429 Kora Sofa W / Wood Base & 2 Pillows
SKU:
U3429-00-03
Category: Sofas
Tags: Emerald Home Furnishings, Gray, Sofas
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The neutral, sophisticated Kora collection layers together beautiful tailoring and textures. The irresistibly soft, subtle herringbone upholstery combines with the weathered, solid wood base to make an enchanting look. Sloped arms and smooth lines allows the Kora collection to pair just as effortlessly in a formal living room as it does in a relaxed family room or casual living space.
Product Details
| SU Dim Length | 84 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 36.2 in |
| SU Dim Height | 35 in |
| CTN Dim Length | 85 in |
| CTN Dim Width | 37 in |
| Fabric | 100% Polyester |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| CTN Dim Height | 32 in |
| CTN Volume | 58.24 cft |
| CTN Weight | 163 lbs |
| Dimensions | 84 × 36.2 × 35 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | U3429 Kora |
Contact Us
"*" indicates required fields