Thea Upholstered Sofa – Bronze
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Designed with sleek, modern lines and charming details, our Thea Sofa boasts a vintage-inspired aesthetic. Artisan-crafted with hand-tufted accents and vintage, Thea is perfect for leisurely moments. A statement piece that embraces you in effortless luxury.
Product Details
| Overall Dimensions | 94”W x 39”D x 29.2”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Rubber |
| Colors | Bronze |
| Weight | 162 lbs |
| Seat Count | 3 |
| Weight Capacity | 250 LBS Per Seat |
| Seat Height | 17.5″ |
| Seat Width | 72″ |
| Seat Depth | 24″ |
| Seat Construction | 8 Way Hand Tied |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Back Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Attached |
| Back Cushion Type | Attached |
| Arm Height From Floor | 28.8″ |
| Weight | 162 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39 × 94 × 29.2 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Detail Color | Bronze |
| Style | Transitional |
| Collection | Thea |
Contact Us
"*" indicates required fields
