Motion Sofa-black
SKU:
U7120-00-06
Category: Sofas
Tags: Black, Emerald Home Furnishings, Motion, Reclining, Sofas
Brand: Emerald Home Furnishings
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Navaro motion collection offers comfort andease in a sophisticated and contemporary style. The pull of a lever reclinesyour seat for unwinding after a long day or kicking back to watch a movie. Abeautiful charcoal gray faux leather or a soft black microsuede withtopstitching detail draws you in to the most comfortable seat in your house.Maintain a stylish appearance without sacrificing comfort with Navaro.
Product Details
| SU Dim Length | 87.5 in |
|---|---|
| SU Dim Width | 38.5 in |
| SU Dim Height | 38.5 in |
| Motion | Recline |
| Fabric | 100% Polyester |
| Seat Base | Sinuous Spring |
| Seat Cushion | Foam |
| Leg Material | metal |
| Hot Buy (West Volume) | No |
| Hot Buy (East Volume) | No |
| CTN Dim Length | 87.5 in |
| CTN Dim Width | 30 in |
| CTN Dim Height | 26 in |
| CTN Volume | 39.5 cft |
| CTN Weight | 207 lbs |
| Dimensions | 87.5 × 38.5 × 38.5 in |
|---|---|
| Brand | Emerald Home Furnishings |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Motion |
Contact Us
"*" indicates required fields