Lottie Fabric Sofa
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Meet the new centerpiece to your living room, and your life. The Lottie sofa’s traditional style and regency flair make it eye-catching from any angle. With a softly sloping silhouette, deep track arms to cradle you and a traditional skirt, this loveseat brings luxury to any space. Built to last and upholstered in your choice of fabric, your family will love this piece for generations. Bring a bit more elegance to your everyday life, with the Lottie sofa.
Product Details
| Collection | Lottie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 square feather with welt (20H x 20W)2 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Style | Traditional |
| Type | Sofas |
| Carton Weight | 200 lb |
| Product Weight | 200 lb |
| Carton Volume | 60.42 |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 88 × 35 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Lottie |
Contact Us
"*" indicates required fields