Linden Leather Power Reclining Sofa with Power Headrests & Lumbar
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Enjoy the ultimate in ergonomics with this power reclining sofa with power headrests and lumbar. Plush, divided back cushions support the back while the padded track arms showcase an eye-catching cross-stitch detail. Independently adjust the recline, headrest and lumbar on each end seat for a customized sit. Further your comfort with Zero Gravity recline technology that reduces the forces of gravity on your body, improving circulation and relieving pressure from your spine. And with a steel spring system at the heart of each seat, this leather sofa is designed to last.
Product Details
| Collection | Linden |
|---|---|
| Features | Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, 3-Cushion, and Zero-Gravity Reclining |
| Material | Leather |
| Stocked Cover Options | 946-02 |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Carton Volume | 54.483 |
| Carton Weight | 296.000 lb |
| Product Weight | 296 lb |
| Motion Type | Power Reclining |
| Weight | 296 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 87 × 44 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Gray |
| Style | Transitional |
| Collection | Linden |
Contact Us
"*" indicates required fields