Kerrie Fabric Reclining Sofa
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Kerrie should rest on a runway. It exudes the comfort, styling, and scale fitting of first-class seating on any airline. The recessed pad on the curved arm, the fully padded footrest, and the tufted back give Kerrie its superior comfort, support, and contemporary flair. A smooth reclining mechanism lets you change angles effortlessly from an upright to a fully reclined position.
Product Details
| Collection | Kerrie |
|---|---|
| Features | Non-Power, 3-Cushion, and Tufting |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 68.50 |
| Carton Weight | 220 lb |
| Product Weight | 220 lb |
| Weight | 220 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 86 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Blue |
| Style | Transitional |
| Collection | Kerrie |
Contact Us
"*" indicates required fields