Donovan Upholstered Sofa – Sand
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
The Donovan Sofa showcases modern elegance with its sleek lines and tailored silhouette. Designed for both style and comfort, it features plush cushions, durable upholstery, and refined wooden legs for a sophisticated touch. Perfect for any contemporary living space.
Product Details
| Overall Dimensions | 94”W x 40”D x 34”H |
|---|---|
| Materials | 100% Polyester, Oak Wood |
| Colors | Sand |
| Weight | 167 lbs |
| Seat Count | 2 |
| Weight Capacity | 300 LBS Per Seat |
| Seat Height | 19″ |
| Seat Width | 38.75″ |
| Seat Depth | 28.75″ |
| Seat Construction | Sinuos Springs & Webbing |
| Seat Cushion Composition | Foam & Dacron |
| Seat Cushion Type | Removable |
| Back Cushion Type | Removable |
| Arm Height From Floor | 26″ |
| Rub Count | 20000 |
| Material Cleaning Code | S |
| Weight | 167 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 94 × 34 in |
| Brand | Classic Home |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sand |
| Style | Contemporary |
| Collection | Donovan |
Contact Us
"*" indicates required fields

