Arlo Fabric Reclining Sofa
Please contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability, lead times, etc. so we can provide you with the most accurate information.
Make it a cozy night in with the Arlo Reclining Sofa, which features an easy-to-use handle for adjusting the footrest and recline. The simple yet sophisticated design has a contemporary aesthetic with pull-tufted, triple-divide back cushions that support your head, neck and lower back. Rounded pad-over track arms take pressure off your forearms, helping you relax as you settle in for the evening. Our patented DualFlex Spring System™ ensures years of flexibility and firmness as you sit. Choose from over 250 highly durable, cleanable fabrics that will complement your dĂ©cor and continue to look good even in high-traffic environments.
Product Details
| Collection | Arlo |
|---|---|
| Features | Non-Power and 3-Cushion |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Reclining Sofas |
| Control Type | Parachute Release |
| Carton Volume | 74.01 |
| Carton Weight | 344 lb |
| Product Weight | 344 lb |
| Weight | 344 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 87 × 43 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Arlo |
Contact Us
"*" indicates required fields
